Kategória:

Umenie a kultúra ako základ pre lepšiu budúcnosť: tvorivý svet Juraja Oravca

Umenie a kultúra ako základ pre lepšiu budúcnosť: tvorivý svet Juraja Oravca
Publikované: 13. 11. 2024, 12:52
alexandra.gavendova
Upravené: 13. 11. 2024, 14:02
Juraj Oravec patrí k renomovaným slovenským výtvarným umelcom. Od ukončenia Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, tvorí v oblasti komornej a monumentálnej maľby, voľnej aj úžitkovej grafiky. Venuje sa aj sochárstvu a dielam do architektúry. Svoju tvorbu vystavuje v mnohých krajinách po celom svete.

Aby ste mohli zažiť jeho tvorbu na vlastné oči, srdečne vás pozývame 27. novembra do KKC Hviezda na vernisáž výstavy ručne maľovaných obrazov Farba v tóne – tón vo farbe. Vernisáž bude obohatená o hudobno-vizuálnu fresku, ktorá bude skvelým zážitok pre všetky zmysly.

V tomto článku sa pozrieme na jeho prístup k tvorbe a na to, ako umenie a kultúra môžu inšpirovať a meniť spoločnosť k lepšiemu.

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu pri tvorbe? 

Sú to ľudia a emócie. Všímam si farebnosť a kompozície. Keď idem po meste a nejaká vec mi niečo pripomenie. Ďalej sú to samozrejme aj osudy ľudí, v tom zmysle, že keď vám niekto niečo povie, tak sa to zachová v hlave. Ja som typ človeka, ktorý nemaľuje priamo vec, že prídete pred krajinu a namaľujete ju. Najskôr ju nejakým spôsobom spracujem, práve v tom pozadí, v tom vedomí. A v prvom rade je to emócia, tam je prvý vnem. Potom nastáva to dôležité, spracovať to a urobiť z toho dielo. Dostať to z mozgu do ruky. A to už je proces, ktorý potrebuje školenie, skúsenosť a potrebuje talent.  

Aký je váš typický tvorivý proces? Máte nejaké rituály?  

Keď idem večer spať s tým, že viem, že ráno pôjdem do ateliéru, tak sa snažím navodiť organizmus na to, čo budem robiť. Existujú všelijaké rušivé prvky od politiky cez všetky možné ekonomické veci, na ktoré sa snažím pred spaním nemyslieť.

Ráno mám skúsenosť, že keď to takto robím, oveľa jednoduchšie sa mi pracuje. Keď si to v hlave takto nastavím, tak potom to všetko ide ľahšie. A potom je to naozaj už len to, čo robím – či robím veľký obraz, malý obraz, grafiku alebo sochu, to už je potom vo forme.   

Aký vplyv má podľa vás umenie na spoločnosť?  

Ja som toho agresívneho názoru, že kultúra by mala byť  v škole, ako jeden z najdôležitejších predmetov. A za pravdu mi dávajú Japonci. Nedávno som čítal, že  v prvom rade učia deti v materskej škôlke, ako sa majú správať k sebe. Výtvarné umenie alebo umenie všeobecne kultivuje človeka, pretože ten, čo tvorí, primárne neničí. Ja tvorím preto, aby bola radosť, aby ľudia mali vedomie, aby mali vzťah ku všetkému, čo tu je. My ho neskutočne ničíme a pritom sme jeden organizmus. Ľudstvo je vlastne jeden biologický organizmus. A my sme bunky toho organizmu. My sme chorí, choré ľudstvo.  

Kultúra a umenie sú jeden z prvkov  pozitívnych vecí, ktoré by mali na Zemi prevládať. A  tiež sloboda a zodpovednosť, samozrejme. Sú hranice a my tie hranice posúvame. Ale zodpovednosť umelca je v tom, že nejde za tu neslušnú hranicu. Moja obľúbená poľská skupina “SBB” má v názve Szukaj, Burz, Buduj, a to znamená hľadaj, búraj a buduj. A to je cesta, vytvárať niečo dobré. To je filozofia života. Aby sme sa poučili z toho, čo bolo a urobili niečo lepšie.  

Čo by ste odkázali začínajúcim, možno mladým umelcom?  

Dnes má každý toľko možností sa prejaviť výtvarne alebo vôbec umelecky. Nie je cesta hľadať tú formu. Cesta je hľadať obsah a obsah znamená nájsť sám seba. Naozaj sa treba hľadať vo vnútri a nájsť to dobré v sebe a potom tak jednať aj s ostatnými ľuďmi. 

Myslíte si, že by mal každý človek niečo tvoriť?  

Ja si myslím, že človek je k tomu stvorený. Lebo máme vedomie a zodpovednosť a to všetko ostatné, v čom sa trošku odlišujeme od zvieracej ríše. Tým, že sme sa kultivovali a že sme chceli robiť niečo dobré, to znamená tvoriť.  

Tak to by nás malo priniesť k tomu cieľu, k tej ceste byť lepšími a zachrániť túto zemeguľu. Keď to pôjde takto, že sa vraždíme, tak všetko zlé, čo sa tu deje, skončí. Musí skončiť. Ale život neskončí. To hovoria vedci. Život ako taký, čiže  bunky, to vo vesmíre funguje a musí to fungovať. Či už je to od boha alebo nejaký princíp, to je jedno, ale život je tu. Ale my ako ľudstvo ideme zlou cestou. 

Musí mať človek talent na to, aby tvoril? 

Áno, talent je podľa mňa veľmi dôležitý. Ale určite je to tá menšia časť osobnosti. Talent je veľmi dôležitý, ale bez toho, aby ste na ňom pracovali alebo celkovo sa rozvíjali, z toho nič nebude. Čiže, keď chce niekto maľovať, nech to skúsi, ale potom nech si dá aj odborne trošku poradiť. 

Aký máte názor na diela vytvorené umelou inteligenciou? Vnímate to ako umenie?

Áno, v tom zmysle, keď bude umelá inteligencia navedená na to, aby urobila nejaký odkaz, nejakú myšlienku, to sa mi ešte páči. Umelá inteligencia spraví hocičo, ale pre mňa to nemá emóciu. Možno to bude tak, že nás o chvíľu budú ovládať a už tu nebudeme potrební. Toho sa bojím, že prídem k vám a podám vám ruku, pobozkám vás – predám vám tú emóciu. Bojím sa toho, že to z nás odíde a skončíme ako ľudstvo. To si myslím, takže neviem, či je to dobré. Áno, je to tu, rešpektujem to, ale moc sa mi to nepáči. Viete, čo myslím, ten duch, to ľudské, živočíšne a organické, to mám na tom rád. A do akého percenta k tej AI sa to tam zmestí, to už nechávam na dejinách a krútim hlavou.  

Najnovšie články