Ženy v umení – Sobota 8. 2. 2025
Festival Ženy v umení, multižánrová oslava ženskej tvorivosti, otvára svoje brány v kultúrno-kreatívnom centre Hviezda od 7. do 9. februára 2025. Počas troch dní sa ponoríte do inšpiratívneho sveta žien, ktoré svojou tvorbou a príbehmi menia tvár umenia a kultúry.
Inšpirácia pokračuje. Aj v sobotu od 16:00 sa môžete tešiť na ďalšie pútavé prednášky úspešných žien, ktoré vás zavedú do zákulisia svojich profesií a odhalia tajomstvá svojej cesty a úspechu. Pozrite si piatkový program festivalu.
Natália Pažická: Ako mi fast fashion zmenilo život
Natália Pažická je environmentálna aktivistka, influencerka (greenfluencerka), zakladateľka iniciatívy a občianskeho združenia #everyindividualmatters a podcastu Fashion Session. Vďaka modelingu sa mohla osobne presvedčiť o úbohých praktikách módneho priemyslu v čínskych fabrikách. Následne sa rozhodla študovať Fashion & Branding na Amsterdam Fashion Institute, kde sa 4 roky venovala udržateľnosti v módnom priemysle. Tak isto je jednou z iniciátorov najúspešnejšej online petície na Slovensku #klimatapotrebuje, ktorá získala viac ako 130 tisíc podpisov. V roku 2021 získala ocenenie Forbes 30 pod 30.
Potom sa slova ujme kultúrna manažérka a teatrologička, Silvia Hroncová. Je bývalá ministerka kultúry v úradníckej vláde Ľudovíta Ódora. Jej meno je neodmysliteľne spojené s rozvojom slovenského a českého divadelníctva. Stála pri zrode mnohých významných projektov, ako sú divadelný festival Nová dráma, alternatívna scéna Štúdio 12 a najväčšie slovenské divadelné ocenenie DOSKY. Pôsobila vo vrcholných funkciách v Slovenskom národnom divadle, viedla popredné české operné súbory a prispela k vzniku európskej televíznej stanice Film Europe Channel. Má bohaté skúsenosti aj v oblasti filmovej distribúcie.
Z nórskej scény sa predstaví Marita Isobel Solberg, ktorá v rámci prednášky porozpráva o tom, aké je byť umelkyňou na severe.
Marita je vizuálna umelkyňa, speváčka a hudobníčka, ktorá pracuje s mnohými umeleckými smermi vrátane performance, sochárstva či keramiky. Spoločným menovateľom jej projektov je hlboký zámer vyzvať publikum – a aj seba samú tým, že zasahuje do najhlbšieho vnútra diváka, vytvára hlboké vibrácie prostredníctvom zvuku, materiálov a ľudského spojenia, ktoré dokáže transformovať naše zmysly. Jej umelecké témy sa točia okolo centrálneho jadra obsahujúceho intuitívnu prítomnosť, spolupatričnosť, duchovné technológie, prepojenia a úvahy okolo celistvosti. Povzbudivá prednáška nájde aj svoj zvukový ekvivalent o 20:00, keď sa jej myšlienky premenia na hudobný zážitok pre všetky zmysly.
Po ukončení prednášok sa od 18:30 otvorí priestor pre živú, moderovanú diskusiu. Hosťami budú: Vica Kerekes, Silvia Hroncová, Katarzia a Natália Pažická.
Okrem hudobného predstavenia nórskej umelkyne Marity Isobel Solberg sa o 21:30 predstaví aj Katarzia.
Katarzia sa s albumom „Šťastné dieťa“, ktoré získalo hneď dve nominácie v rámci slovenských cien Radia FM Radio_Head Awards, vrátila k akustickej podobe svojej tvorby a obklopila sa kapelou v zložení Robin Galia – klávesy, Miloš Klápště – basgitara (strieda ho Michal Šelep) a Oliver Lipenský – bicie. Na koncerte však zaznie aj elektronická ochutnávka z nového albumu „Rest in Euphoria“, ktorý obsahuje hudbu zloženú pre rovnomennú inscenáciu divadelného súboru Cirk La Putyka. Vďaka svojim osobitým textom býva Katarzia často označovaná za hlas svojej generácie. S otvorenosťou a empatiou v nich hovorí o aktuálnych pocitoch žien skrze obrazy medziľudských vzťahov v súčasnom svete. V minulosti získala Katarzia cenu Radio Head Awards a jej tvorbu ocenil i prestížny festival Berlinale.
Tešíme sa, že vám okrem bohatého programu prednášok, diskusii a koncertov prinesieme aj príležitosť zúčastniť sa hereckého workshopu pod vedením talentovanej herečky Vici Kerekes, šperkárského workshopu s kreatívnou Miou Čopíkovou a workshopu, zameraného na fotoportrét s nadanou Dorotou Holubovou. Detajlnejšie informácie k workhsopom zverejníme už čoskoro.
Projekt je financovaný z Grantov EHP a Nórska. This project is financed by grants from the EEA and Norway.